Osmanlı Edebiyatı Çalışmaları Bibliyografyası Veritabanı Animasyon Animasyon Animasyon Vertical Dissolve-Border

Genel Bakış Konuya Bakış Dil Katkıda Bulunanlar ©

Arama Görünüm Sorgulama Alanları Dosya Indirme Kötüye Kullanma Çerezler

Bağlantılar Kaynak Gösterme Bağlantı Verme Simgeler

Kaydetme İşlem Doğrulama Onay

Bağlantı Adresleri Dosya Yükleme Mükerrerler Güncelleme Kayıt Silme

Projenin Geçmişi Basılı Sayılar Site Sürümler Veritabanı Farkı Projenin Geleceği

Veritabanına eklediğiniz bibliyografik künyeyle ilgili bir web siteniz/sayfanız ya da çalışmanızla ilgili olduğunu düşündüğünüz site varsa, künyeyle birlikte ilgili Internet adresini ekleyebilirsiniz.

Sistem, verdiğiniz Internet adresinin geçerliliğini ve kayıtlı bir alan adına bağlı olup olmadığını kontrol edecektir. Geçerli olmayan Internet adresi, eklenen bibliyografik künyenin kabul edilmemesine yol açacak olup, konuyla ilgili uyarı iletisi alacaksınız. Bu size, bibliyografik künyeyi yeniden girmeden önce adresi silebilme ya da yazımdan kaynaklanan bir hata varsa düzeltebilme olanağı sağlar.

Veritabanında bulunan, ancak zaman içinde ulaşılmaz hale gelen adresleri belirlemek için tüm Internet adreslerinin geçerliliği düzenli olarak kontrol edilmektedir. Verdiğiniz adres geçersiz olursa, bu size künye girerken kullandığınız e-posta adresi yoluyla bildirilecektir. Bu uyarıyı aldıktan sonra, künyenin Internet adresinin silinmesini isteyebilir ya da yeni ve erişilebilir bir Internet adresi göndererek künyenin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Bibliyografik künyenizle birlikte eklediğiniz Internet adresindeki site/Sayfanın yüklediğiniz künyenin içeriği ile yapısına ve veritabanına uygun olduğundan emin olmalısınız. Uygun olmadığını tespit ettiğimiz Internet adresini künyeden çıkarılacak ve gerektiği durumda künyenin tamamı silinebilecektir.

Ayrıca, Internet adresinin göndermede bulunduğu sitenin kalitesi açısından da dikkatli olmanızı rica edeceğiz. Zira, veritabanında bulunan kayıtların göndermede bulunduğu adreslerin kalitesi, bu site ile veritabanının arama moturunun kalitesini yansıtacaktır.

Dosya Yükleme

Maalesef, veritabanına bir bibliyografik künye/veri/kayıt girdiğiniz sırada, siteye künyeyle ilgili dosyanın yüklemesini doğrudan yapmanız mümkün olamamaktadır. Bu durum, bizim kontrolümüz dışında olan farklı Internet tarayıcılarından kaynaklanan güvenlik kısıtlamalarından kaynaklanmaktadır.

Bu bilgiler ışığında, bir künyeyle birlikte bir dosya yüklemek istediğiniz takdirde, ilgili dosyayı künyeyle beraber değil de onay mesajına ek olarak yükleyin. Çeşitli kontrollerden geçtikten sonra, gerekli ölçütlere uygunsa, dosyanız kaydınızla aynı zamanda yayına açılacaktır.

MS Word, Adobe, PDF ve not defteri gibi her türlü formattaki dosyayı kabul ediyoruz. Fakat, sunduğunuz dosyanın kullanıma açıldığında, bazı teknik sorunlardan dolayı sizin verdiğiniz adı taşımayacağını belirtmek isteriz. Bunun yerine, dosyanıza tarafımızdan kullanıcıların dosyanızın ana kaynağı olarak bu siteyi görmesini sağlayan ‘OEBV_’ (Osmanlı Edebiyatı Bibliyografyası Veritabanı) önekiyle kendine has bir numara verilecektir.

Her bir kayıt için sadece bir dosya kabul edilmektedir. İçerisinde virüs, solucan ve herhangi diğer kötü amaçlı yazılım içeren dosyalar silinecek olup, bu gibi dosyaların girilmesi bizi onların ilişkili olduğu kayıtları silmeye mecbur bırakacaktır. Lütfen, kötüye kullanım hakkında Arama sayfasına bakınız.

Mükerrerler

Veritabanındaki her kaydın kendine ait bir başlığı vardır. Bu bilgiler ışığında bir künye girerken verinizin başlığının var olan bir başka künye ile çakıştığını görebilirsiniz. Veritabanının bu gibi sorunları otomatik olarak çözecek basit bir sistemi yoktur. Böyle bir durumda, sizi konudan haberdar etmek dışında yapılabilecek başka bir seçeneğimiz bulunmamaktadır.

Aynı başlığın olması durumuna karşı, kayıt girmeden önce gireceğiniz başlığın sistemde var olan kayıtlarda olup olmadığını araştırmanızı önemle rica ederiz. Eğer böyle bir kayıt bulursanız mümkünse kendi kaydınız için farklı bir başlık kullanmayı düşünmelisiniz. Tabii, sonra düşündüğünüz başlığın da aramasını yapmalısınız ve veritabanında olmayan bir başlığı bulana kadar bunu sürdürmelisiniz.

Gireceğiniz bibliyografik künyenizin değiştirmenizin mümkün olmadığı durumlarda kaydınızın başlığının sonuna köşeli parantez içerisinde bir numara ekleyin. Eğer sizinle aynı başlığı paylaşan tek bir kayıt varsa ekleyeceğiniz numara köşeli parantez içinde 1 olmalıdır. Eğer birden fazla başlık varsa son numaradan bir büyük rakamı köşeli parantez içinde eklemelisiniz.

Örneğin başlığınızın adı; 'Şeyh Galib’in Hayatı ve Eserleri' ve aynı başlığa sahip üç kayıt daha olsun, veritabanı bu kayıtları şu şekle çevirecektir.

"Şeyh Galib’in hayatı ve Eserleri"

"Şeyh Galib’in hayatı ve Eserleri [1]"

"Şeyh Galib’in hayatı ve Eserleri [2]"

Bu durumda, kaydınızın başlığını aşağıdaki gibi girmelisiniz:

"Şeyh Galib’in hayatı ve Eserleri [3]"

Karşılaşabileceğiniz herhangi bir belirsizlik ve karmaşa durumunda size yol göstermekten memnuniyet duyacağımızı unutmayınız. Bu doğrultuda, karşılaştığınız zorluk ve ulaşmaya çalıştığınız kaynak hakkında bilgi vermek üzere İletişim sayfası yoluyla yöneticiyle iletişime geçmenizi rica edeceğiz.

Az bir olasılıkla, aslında sizin kaydınızla aynı adı taşıyan fakat aradığınız zaman bulamadığınız bir kaydı girmeye çalışıyor olabilirsiniz. Bu durumda kayıt veritabanında bulunmakta, ancak yöneticinin onayını beklediğinden dolayı henüz kullanıma açılmamış olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız, girmeye çalıştığınız verinin başlığını belirterek yönetici ile iletişime geçmenizi rica edeceğiz.

Güncelleme

Ziyaretçi orjinal kaydı girmiş olsa bile, anlaşılabilecek nedenlerden dolayı ziyaretçilerin kayıtlarını ve içeriklerini doğrudan güncellemeleri mümkün değildir. Bu doğrultuda, kaydınızın güncellenmesini isterseniz İletişim sayfası aracılığıyla isteğinizi belirterek yöneticiyle iletişime geçebilirsiniz.

Güncelleme talebinizde, kaydınıza mahsus başlığı, güncellenmesini istediğiniz bölümleri (kayıt giriş formunda göründüğü gibi) ve bu bölümler için yeni girdileri yazmalısınız. Ayrıca, bu veriyi girerken kullandığınız e-posta adresi farklı ise o adresi ve size gelen kayıt anahtarını talebinizde belirtmelisiniz. Bunlardan birini eksik bıraktığınız takdirde isteğiniz yönetici tarafından işleme alınmayacaktır. Size kaydı ilk girdiğiniz adresin dışında bir adresten ulaşmamızı isterseniz o adresi de belirtmeniz gerekmektedir.

Eklenen bir veriyle ilgili bir sorun çıktığında kaydı giren kişiyle her tür iletişimde kayıt girilerken verilmiş olan e-posta adresinin kullanılacağını hatırlatmak isteriz. Bundan dolayı, yeni adres kullanmak istediğinizde, yeni adresinizi ve bundan sonra bu adresin kullanılmasını talep eden bir iletiyi göndermeniz gerekmektedir.

Bir kayda bağlı dosyanın güncellenmesi durumunda da, yukarıda belirtilen şekilde, dosyayı güncelleme isteğini içeren bilgi notuyla yöneticiyle iletişime geçiniz. Sizinle kısa bir süre sonra iletişime geçilecek ve sizden ilgili dosyayı ek olarak bir iletiyle göndermeniz istenecektir.

Güncellenen veri ve dosyaları, bu sitenin ölçütlerine göre gözden geçirildikten sonra kullanıma açılacaktır. Güncellemenin tarafınızdan yapılması ile bizim süreci tamamlamamız için üç hafta beklemenizi rica edeceğiz. Güncellemenizin kabul edilip edilmediğine dair bir ileti göndermeyeceğimizi de ayrıca belirtmek isteriz.

Kayıt Silme

Güncellemelerde olduğu gibi, anlaşılabilecek nedenlerle, bir ziyaretçi bir kaydı ilk giren olsa bile doğrudan kayıt silemez. Girdiğiniz kaydınız silinmesini ya da o kayıtla birlikte yayınlanan belgenin silinmesini istediğiniz takdirde, güncelleme sürecinde olduğu gibi silme gerekçenizi içeren bilgi notuyla birlikte yöneticiyle iletişime geçmelisiniz. Öte yandan, ikna edici bir açıklama olmadığı sürece var olan bir kaydı ve dosyayı güncellemek veya silmek zorunda olmadığımızı unutmayınız.